Rok Věry Menčíkové

Již několik měsíců je  na šachových akcích nejrůznějších úrovní , v tisku i televizi připomínána největší šachistka 20. století Věra Menčíková . Rok 2016 byl vyhlášen ŠSČR a sdružením SOKRATES 2001, Rokem  Věry Menčíkové u příležitosti 110. výročí jejího narození pod záštitou ministryně MŠMT.
K oslavám se již připojily desítky šachových oddílů a klubů. Pamětní listy ke 110. výročí narození V.M., které jsou účastníkům, ale i organizátorům turnajů předávány se stávají velice vzácnou a uznávanou trofejí. Největší radost nám ale dělá stoupající zájem o tuto světově uznávanou osobnost.   (ilustrační foto z turnaje v Jincích + citát z jednoho z mnoha dopisů )
Z dopisu pana Martinovského - Jaroměř
„ Pamětní  listy měly u obdarovaných velký úspěch. Dostali ho nejen nejlepší žákyně a trenéři mládeže ( Šárka Marxová, Petr Staněk,Tomáš Back), ale i Radka Růžičková, která není trenérkou, ale obětavou pomocnicí, jezdí  na turnaje žáků s trenérem, neb děti jsou hodně aktivní a pomáhá odvážet šachový materiál (hodiny, šachové soupravy a pod.) Měl bych ještě několik členů oddílu, kteří by si zasloužili Pamětní list. Např. dva starší pánové hráli o velikonočních prázdninách 24.a 25.3.2016 turnaj se žáky. Přišlo 24 dětí a oba pánové s nimi hráli po oba dny od rána až do pozdního odpoledne pouze s hodinovou přestávkou na oběd. Myslím si, že i oni by si zasloužili Pamětní listy.  Byl jsem překvapen, jak si obdarovaní listů váží a tak bych rád potěšil všechny, kteří jsou jako žáci aktivní i ty, kteří neváhají aktivně prožít mnoho hodin s dětmi.  Pamětní listy  nejsou každý rok a mají větší cenu, než diplomy.“

Koncem června letošního roku bude vydána kniha o Věře Menčíkové, která svou formou a obsahem zaujme i nešachové čtenáře.
Sdružení Sokrates 2001 získalo souhlas majitelů domu U Nováků ve Vodičkově ulici v Praze  k umístění pamětní desky o konání slavné pražské Šachové olympiádě v roce 1931, na které získala Věra Menčíková svůj třetí titul mistryně světa.
Ve  čtvrtek 24. listopadu se bude konat v Packově sále Smíchovského pivovaru slavnostní večer s udílením Cen Věry Menčíkové s mezinárodní účastí.

2018  Sokrates2001  globbers joomla templates